Waluty kryptograficzne z roku na rok stają się coraz popularniejsze, w niektórych państwach są już nawet traktowane jako środek płatniczy. Jak jednak wygląda sytuacja kryptowalut w Polsce? Czy wydobywanie, zakup i sprzedaż np. Bitcoinów jest w Polsce legalna? Sprawdźmy, co mówi o tym polskie prawo.

Bitcoin w Polsce i na świecie

Bitcoin, jak i inne waluty kryptograficzne są legalne w Polsce, ale także w całej Unii Europejskiej. 40% państw na świecie uznaje obrót kryptowalutami za czynności legalne. Nielegalne są za to w takich państwach jak Chińska Republika Ludowa, Wietnam, Wenezuela czy Iran.

Inwestowanie w wirtualne waluty staje się coraz bardziej popularne, nic dziwnego, wartość jednego Bitcoina wynosi prawie 100 tysięcy złotych. Aktualny kurs walut kryptograficznych można śledzić na stronie kantorbitcoin.pl/kurs-bitcoin/, znajomość wykresów jest później przydatna na giełdzie kryptowalutowej.

Czy Bitcoin jest legalny w Polsce?

Polskie prawo nie zabrania kupowania oraz sprzedawania walut kryptograficznych. Nie są one jednak uznawane za pełnoprawną walutę, nie stanowią zatem oficjalnego środka płatniczego.

Mimo że wirtualne waluty nie są oficjalnym środkiem płatniczym, to można nimi opłacić niektóre usługi. W wybranych miejscach jak hotele czy sklepy internetowe można zapłacić Bitcoinami.

Co o kryptowalutach mówi prawo?

Kryptowaluty nie są uznawane za środek płatniczy, to wszystko dlatego, że waluty wirtualne są zdecentralizowane, co znaczy, że nie mają jasno określonego wystawcy, a więc wirtualne waluty są sprzeczne z definicją pieniądza elektronicznego. Tym, co uznaje się za pieniądz elektroniczny, można przeczytać w ustawie o usługach płatniczych.

Mimo że waluty kryptograficzne nie stanowią oficjalnego środka płatniczego, w dalszym ciągu podlegają one opodatkowaniu. Osoba, która nabyła, sprzedała lub zapłaciła za towar kryptowalutami, musi się rozliczyć w PIT-38.

Kryptowaluty a podatek 19%

PIT i CIT od kryptowalut wynoszą 19%, każda sprzedaż bądź nabycie wirtualnej waluty wymusza zapłatę podatku dochodowego. Przy podatku PIT należy także pamiętać o tak zwanej daninie solidarnościowej, która wynosi 4% od podstawy obliczenia daniny. Danina solidarnościowa to dodatkowy podatek, który muszą zapłacić osoby, których dochód przekroczył 1 mln złotych.

Kryptowaluty a podatek VAT

Kryptowaluty według polskiego prawa traktowane są jako świadczenie usług elektrycznych, przez co są także opodatkowane 23% podatkiem VAT. Osoby mogą zostać zwolnione z płacenia podatku VAT, jeśli usługi elektroniczne prowadzone są na terenie kraju.

Kryptowaluty a podatek PCC

Na podstawie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu sprzedaż i wymiana walut kryptograficznych jest zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych.

Polskie regulacje prawne w sprawie kryptowalut dopiero się rozwijają. Ministerstwo Finansów przestrzega przed inwestowaniem w kryptowaluty. Na tę chwilę wirtualne waluty nie uznaje się za stabilne. Sytuacja jest jednak dynamiczna, możliwe, że w ciągu kilku następnych lat się zmieni.

kategoria: Prawo

komentarze

  • Ola 2022-11-18

    Ciekawe, że krypto jest zdecentralizowane, a i tak trzeba odprowadzać od niego podatki, bez sensu xD

  • Rojo 2022-12-05

    Wymiana jest zwolniona z podatku, ale nie można zapominać o prowizjach! Przez to nie jest to do końca takie „darmowe”. Trzeba czekać na dobre kursy i mądrze wymieniać!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

prawo, przepisy, konstytucje