Rząd przygotował program, który ma złagodzić skutki gospodarczego kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa. Kto może się ubiegać o dofinansowanie i ile ono wyniesie?

Czym jest tarcza antykryzysowa?

Epidemia koronawirusa to zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi. Niesie poważne skutki również dla biznesu i gospodarki. Spadają obroty i wiele firm, by utrzymać się na rynku, jest zmuszonych zwalniać pracowników. Pomocą ma być tarcza antykryzysowa – rządowy program wsparcia pracowników i przedsiębiorców. Jego wartość szacowana jest na 212 mld zł.

Kto może z niego skorzystać? Projekt powstał z myślą o wszystkich, których dotknęły gospodarcze skutki epidemii koronawirusa, ale co to oznacza w praktyce? Czy będziesz mógł z niego skorzystać? Zapytaj o to swoją księgową. Biuro księgowe to wsparcie w kwestiach dofinansowania i pozyskiwania dotacji (jasta.pl), warto skorzystać z usług specjalistów, by dowiedzieć się, czy przysługuje ci dofinansowanie i je wyegzekwować.

Tarcza antykryzysowa ma działać na kilka różnych sposobów. Przewidziano różne jej formy, powinniśmy więc bliżej przyjrzeć się poszczególnym rodzajom rządowego wsparcia.

praca w firmie

Postojowe – komu przysługuje?

To wynagrodzenie przeznaczone dla firm, które na czas epidemii wstrzymały działalność (na przykład z powodu wprowadzonych obostrzeń albo utraty zamówień). Jest to nieoskładkowane i nieopodatkowane wsparcie. Mogą się o nie ubiegać firmy, które rozpoczęły działalność przed 1 lutego 2020, a ich przychody w miesiącu poprzedzających złożenie wniosku spadły co najmniej o 15% w stosunku do miesiąca poprzedzającego. Mogą liczyć na świadczenie w wysokości 2080 zł.

Na świadczenie w takiej samej wysokości mogą liczyć firmy, które rozpoczęły działalność przed 1 lutego 2020 i zawiesiły ją po 31 stycznia 2020. O postojowe mogą ubiegać się też firmy rozliczające się w formie karty podatkowej i zwolnione z VAT – jego wysokość wyniesie w tym wypadku 1300 zł. O postojowe w wysokości 2080 zł mogą ubiegać się też zleceniobiorcy, jeżeli przychód z umowy uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku nie będzie wyższy niż 15 595,74 zł.

Kto może otrzymać dopłatę do pensji?

Trzymiesięczne dofinansowanie mogą otrzymać firmy w przypadku przestoju ekonomicznego albo obniżenia wymiaru pracy i składek na ubezpieczenie społeczne. W przypadku przestoju ekonomicznego maksymalna kwota dofinansowania wynosi 1300 zł brutto na pracownika powiększone o składkę na ubezpieczenie społeczne. Przy obniżonym wymiarze czasu pracy kwota dofinansowania wyniesie 2079,43 zł brutto, również z dodatkiem składki na ubezpieczenie społeczne.

Żeby otrzymać dopłatę do pensji, trzeba prowadzić działalność gospodarczą przez co najmniej 2 miesiące i wykazać spadek przychodów o minimum 15% w ciągu kolejnych 2 miesięcy po 1 stycznia w stosunku do analogicznych z roku ubiegłego, albo minimum o 25% w ciągu dowolnego miesiąca po 1 stycznia w porównaniu do miesiąca poprzedniego.

Inne rodzaje wsparcia

Wśród innych rodzajów rządowego wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej dla przedsiębiorców znajduje się zwolnienie ze składek ZUS od 1 marca do 31 maja dla mikrofirm i samozatrudnionych, odroczenie terminów podatków i bezzwrotna pożyczka do 5000 dla mikroprzedsiębiorców.

kategoria: Pomoc finansowa

komentarze

  • Tymon 2022-04-26

    Była pomoc dla przedisebiorców z uwagi na pandemię, to teraz poprosimy coś z uwagi na wojnę. A! Przepraszam mamy obiżony VAt do końca lipca. Tylko co potem? Zaraz nie będziemu mieli co jeść…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

prawo, przepisy, konstytucje