Określona działalność gospodarcza wymaga odpowiedniego rodzaju ewidencji księgowej oraz sposobu opodatkowania. Można prowadzić księgowość samodzielnie lub, co jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, oprzeć się na doświadczonym biurze rachunkowym. Wówczas przedsiębiorca może skupić się na rozwijaniu firmy a kwestie podatkowe i księgowe powierzyć fachowcom, którzy zapną wszystko na ostatni guzik. W poniższym artykule podpowiadamy, na jaki rodzaj księgowości można się zdecydować, zakładając firmę.

Tradycyjna księgowość

Jest to wciąż bardzo popularny model księgowości, na które decydują się nawet ci przedsiębiorcy prowadzący spółkę jednoosobową. Zewnętrzne biuro przejmuje całkowicie prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz w imieniu klienta składa deklaracje, oraz dokumenty do właściwych urzędów. Tego typu księgowość i usługi księgowe opisuje www.biuro-rachunkowe-datan.pl, obsługujące firmy na podstawie specyfiki działania w branży oraz proponujące optymalne rozwiązania w zakresie księgowości, finansów i podatków. Księgowość tradycyjna opiera się głównie na księgowaniu kosztów i przychodów, wypełnianiu ksiąg przychodów i rozchodów oraz na sporządzaniu deklaracji podatkowych i ich przesyłaniu do właściwych urzędów. Biuro rachunkowe prowadzi również ewidencję i rejestry, wystawia i przechowuje faktury oraz prowadzi rozliczenia z pracownikami. Po stronie przedsiębiorcy spoczywa obowiązek systematycznego dostarczania do biura rachunkowego dokumentów, które są na bieżąco rozliczane i segregowane w dokumentacji firmowej. Na koniec każdego miesiąca właściciel firmy otrzymuje informacje, w jakiej kwocie zapłacić określony podatek oraz wysokość składki na ubezpieczenie.

Księfowa prowadzi rozliczenie onlineKsięgowość online

Jest to coraz częściej wybierana forma prowadzenia księgowości ze względu na wygodę oraz szybkość. Jej zasady są dokładnie takie same co tradycyjna, z tą różnicą, że nie trzeba dokumentów firmowych przekazywać osobiście. Wystarczy wysłać je online. Jest to idealne rozwiązane dla tych przedsiębiorców, którzy chcą samodzielnie prowadzić księgowość i mieć na wszystko oko. Taka forma rachunkowości działa za pośrednictwem aplikacji internetowych, dzięki którym możliwe jest samodzielne prowadzenie rozliczeń firmy. Specjalnie przeznaczony do tego program udostępniany jest najczęściej w modelu SaaS, a to oznacza, że dostęp do niego mają tylko te osoby, które wykupiły abonament. W tym celu konieczne jest założenie konta, akceptacja regulaminu serwisu i tym samym, zawarcie umowy. Następnie wprowadzane są dane firmy, na podstawie których system generuje deklaracje podatkowe lub wystawia faktury. Wszystko to odbywa się pod nadzorem biura księgowego.

Wybór rodzaju księgowości zależy od zakresu działalności firmy oraz od indywidualnych potrzeb samego przedsiębiorcy. Zawiązanie współpracy z biurem rachunkowym to wygodne i bezpieczne rozwiązanie, ponieważ sprawy firmowe powierza się osobom doświadczonym. Wówczas zdejmowany jest ciężar związany z prowadzeniem i rozliczaniem dokumentacji firmowej, na co trzeba poświęcić czas, aby uniknąć niepotrzebnych błędów i związanych z tym problemów.

kategoria: Finanse

komentarze

  • Luna 2021-11-11

    Ja teraz przerzuciłam się na księgowość online, jak dla mnie same zalety, nic tylko korzystać, bo to mega wygodne, a do tego wychodzi taniej – przynajmniej w moim wypadku 🙂

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

prawo, przepisy, konstytucje