Zawód prawnika jest bardzo ceniony, a sami prawnicy cieszą się z reguły szacunkiem i poważaniem. Co roku wielu młodych ludzi podejmuje decyzje o rozpoczęciu studiów prawniczych, licząc nie tylko na podjęcie w przyszłości ciekawej pracy, ale również na odpowiednio wysokie zarobki. Czy każdy prawnik zarabia naprawdę duże pieniądze? Co trzeba robić, aby być dobrze opłacanym prawnikiem?

Jak zostać prawnikiem?

Zacznijmy od początku, a więc od tego, co trzeba zrobić, aby w ogóle zostać prawnikiem. Samo określenie „prawnik” jest bardzo szerokie i odnosi się do absolwentów studiów prawniczych, a więc osób posiadających tytuł magistra prawa. Studia te trwają 5 lat i mogą odbywać się w trybie dziennym lub zaocznym. Jest to podstawa do tego, aby zostać adwokatem, radcą prawnym, komornikiem, sędzią, notariuszem lub prokuratorem, gdyż aby wykonywać któryś z tych zawodów, konieczne jest także odbycie kilkuletniej aplikacji oraz zdanie trudnych egzaminów końcowych.

Osoba decydująca się na karierę prawniczą musi liczyć się z tym, że nie będzie mogła jednocześnie pracować w innej branży, ani też prowadzić dodatkowego biznesu. Ponadto prawnicy zobowiązani są do godnego reprezentowania tego zawodu, który obdarzony jest zaufaniem publicznym, poprzez odpowiednie zachowanie. Muszą zatem stosować się do ogólnie przyjętych norm społecznych. W zawód prawnika wpisane jest również stałe podnoszenie swoich kwalifikacji, odbywanie różnego rodzaju szkoleń oraz nadążanie za zmieniającymi się przepisami.

Na czym zarabia prawnik?

To trudne pytanie, gdyż źródło dochodu prawnika różni się w zależności od tego, jaką aplikację skończył i który z wymienionych wyżej zawodów wykonuje. Adwokaci nie mogą być zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę, co od lat budzi spore kontrowersje w środowisku prawniczym. Aktualnie adwokat chcący wykonywać swój zwód musi założyć własną działalność i dołączyć do zespołu prawników współpracujących z jakąś kancelarią lub założyć własną kancelarię. W lepszej sytuacji znajdują się radcy prawni, którzy bez przeszkód mogą być zatrudniani w różnego rodzaju firmach i kancelariach na umowę o pracę.

Prawnicy mogą czerpać korzyści finansowe z reprezentowania swoich klientów w sądach, przygotowywania różnego rodzaju pism, opiniowania umów… Źródła dochodów prawników można by wymieniać bardzo długo, dlatego osobom zainteresowanym karierą prawniczą radzimy poszukać informacji dotyczących konkretnej, interesującej ich specjalizacji.

Ile zarabia prawnik?

Wysokość zarobków prawników uzależniona jest od bardzo wielu czynników, dlatego nie można nawet w przybliżeniu podać sumy, na jaką może liczyć absolwent tego kierunku studiów. Zupełnie inne kwoty będą wchodziły w grę w przypadku radcy prawnego i sędziego. Wnika to choćby z faktu, iż radca prawny może być zatrudniony przez prywatne przedsiębiorstwo bądź spółkę, która sama decyduje o tym, ile jest w stanie zapłacić takiemu pracownikowi, natomiast zarobki sędziów reguluje ustawa. Niezwykle ważny jest również staż pracy i zdobyte doświadczenie.

kategoria: Finanse

komentarze

  • Hema 2022-02-25

    Prawnik zarabia na strachu i nieszczęściu ludzi. Wiele spraw można by załatwić samemu, gdyby nie przekonanie, że to takie skomplikowane i trudne, a tak to płaci się grubą kasę za proste sprawy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

prawo, przepisy, konstytucje