Posiadanie konta bankowego jest we współczesnym świecie czymś naturalnym. Niemal każda dorosła osoba ma swój rachunek w banku, dzięki któremu dokonuje różnego rodzaju płatności czy przechowuje na nim oszczędności. Biorąc pod uwagę, jak dużym ułatwieniem jest posiadanie konta dla osób, które korzystają z niego prywatnie, łatwo się domyślić, że w przypadku przedsiębiorców odpowiedzialnych za swoje firmy, ma to jeszcze większe znaczenie. Jeśli jednak ktoś ma co do tego wątpliwości, to postaramy się dzisiaj pokazać, dlaczego warto założyć konto firmowe.

Gdzie szukać ofert kont dla firm?

Na wstępie warto zaznaczyć, że zgodnie z obowiązującym prawem, posiadanie konta firmowego jest obowiązkowe tylko w przypadku określonej grupy przedsiębiorców. Zaliczają się do niej przedsiębiorcy, którzy przeprowadzają transakcje o jednorazowej wartości przekraczającej 15 tys. złotych, oraz ci, dla których stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca. Tak wygląda sytuacja z prawnego punktu widzenia, należy jednak wziąć pod uwagę wiele innych kwestii, które opiszemy w kolejnym akapicie.

Chcąc otworzyć konto, praktycznie nikt już nie idzie do siedziby banku. Dużo szybszym sposobem jest zapoznanie się z aktualną ofertą przez internet. Wystarczy wejść na stronę konkretnej instytucji, aby sprawdzić, jakie warunki proponuje ona przedsiębiorcom lub skorzystać z takich narzędzi, jak ranking kont firmowych w sieci (zgarnijpremie.pl). Ta druga opcja pozwoli nam na zapoznanie się z wieloma ofertami zebranymi w jednym miejscu, co jest nie tylko sporym ułatwieniem, ale i oszczędnością czasu.

Dlaczego warto założyć konto firmowe, będąc przedsiębiorcą?

Czysto teoretycznie prowadząc firmę można, w określonych przypadkach, korzystać z prywatnego konta bankowego. Niestety jest to bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać, a osoby, które zrezygnowały z otwarcia specjalnego konta dla swojej firmy, mogą napotkać na wiele różnego rodzaju trudności. Poza kwestiami wynikającymi z prawa, które opisaliśmy w pierwszym akapicie, pod uwagę trzeba wziąć także inne sytuacje, w których posiadanie konta firmowego znacznie ułatwi prowadzenie firmy.

Wprowadzone w ostatnich latach regulacje, takie jak mechanizm podzielonej płatności (split payment), czy biała lista podatników VAT, powodują, że nawet przedsiębiorcy, którzy nie widzieli dotąd potrzeby otwierania konta firmowego, zostają do tego kroku przymuszeni. Jeśli chodzi o mechanizm podzielonej płatności, to objęte są nim wyłącznie konta firmowe, jeśli więc prowadząc firmę, posługujemy się rachunkiem prywatnym, może dojść do sytuacji, w której nie otrzymamy zapłaty za sprzedany towar lub usługę. To przysporzy problemów zarówno nam, jak i naszym kontrahentom. Z kolei biała lista podatników VAT nie zawiera kont osobistych, a transakcje powyżej 15 000 zł zrealizowane na konto, które nie figuruje na białej liście, nie będą mogły być zaliczone w koszty prowadzenia działalności.

Jak widać prowadzenie działalności gospodarczej bez konta firmowego może okazać się zadaniem karkołomnym. Posiadanie osobnego rachunku dla firmy jest nie tylko wygodne, ale również niezwykle praktyczne, a często też niezbędne.

Na co zwracać uwagę, wybierając konto firmowe?

Szukając najkorzystniejszej oferty, należy zwrócić uwagę na koszty związane z prowadzeniem rachunku bankowego, utrzymania karty debetowej, a także przelewów internetowych. Warto zwrócić również uwagę na warunki korzystania z bankomatów. Niektóre banki mają w swojej ofercie specjalne promocje dla firm, dzięki którym mogą one otrzymywać różnego rodzaju bonusy lub wysokie premie w formie zwrotów. Ciekawą propozycją jest też połączenie oferty prowadzenia konta wraz z atrakcyjnymi warunkami dzierżawy terminala płatniczego.

Przedsiębiorcy, którzy decydują się na otwarcie konta firmowego, mogą również liczyć na takie profity, jak możliwość zaciągnięcia kredytu na łagodniejszych i korzystniejszych warunkach oraz inne ciekawe propozycje. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że odsetki naliczane ze środków zgromadzonych na koncie firmowym nie są objęte podatkiem Belki.

kategoria: Finanse

komentarze

  • stanisław 2022-05-24

    działalność jednoosobowa mylona jest często z firmą, JDG to po prostu osoba fizyczna, a więc nie ma czegoś takiego formalnie jak konto firmowe gdy osoba fizyczna prowadzi działalność, to jest nadal osoba fizyczna, ale trzeba zgłosić takie konto do Urzędu skarbowego aby urząd wiedział skąd idą podatki itd. to całe wyjaśnienie

  • Anonim 2023-03-20

    No dla mnie to, będąc przedsiębiorca, warto założyć konto formowe, ponieważ lubię odseparować przestrzeń służbową od prywatnej. A wy jak myślicie?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

prawo, przepisy, konstytucje