Bez wątpienia prawnik uważany jest za zawód przyszłościowy i prestiżowy jednak nie łatwo nim zostać. Potrzeba do tego bardzo dużego nakładu pracy, który może trwać nawet lata. Samych zawodów powiązanych z prawem jest sporo, dlatego każdy prawnik ma swoją specjalizację i obszar, którym się zajmuje. Co zatem robi prawnik? Jaką drogę trzeba przejść, aby nim zostać? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Kto to jest prawnik?

Jest to osoba, która ukończyła pięcioletnie studia prawnicze i odbyła stosowną aplikację (staż). W zależności od uzyskanych uprawnień może występować jako reprezentant, obrońca, oskarżyciel, notariusz, radca prawny lub notariusz. Niektórzy prawnicy stawiają na karierę naukową, pisząc książki, artykuły czy prowadząc wykłady z zakresu prawa. Osoby z takim wykształceniem pracują w kancelariach prawnych, sądach, prokuraturze, w urzędach, instytucjach państwowych, na uczelniach lub w prywatnych przedsiębiorstwach.

Co robi prawnik?

Praca w tym zawodzie wymaga ogromnej wiedzy dotyczącej skomplikowanych przepisów będących całkowicie niezrozumiałymi dla zwykłych ludzi. Dlatego osoby z takim wykształceniem przeważnie zajmują się doradztwem prawnym, a takie wsparcie bywa w wielu sytuacjach życiowych wręcz nieodzowne. Mogą być to sprawy związane z rozwodem, przyznaniem opieki nad dzieckiem, podziałem majątku, dziedziczeniem spadku itp. Prawnicy pomagają również w sporządzaniu umów, sprawdzają dokumenty pod kątem ich zgodności z obowiązującym prawem. Dlatego też pomoc prawnicza jest wręcz nieoceniona w przypadku prowadzenia firmy. Przy jej zakładaniu do załatwienia pozostaje mnóstwo formalności i bardzo łatwo jest się w nich pogubić. Stąd skorzystanie ze wsparcia prawniczego może znacznie ułatwić cały proces. Osoby kończące studia prawnicze mają do wyboru różnorodne aplikacje umożliwiające im zadecydowanie o tym, czym chcą się po otrzymaniu dyplomu.

Prawniczka podczas rozmowy telefonicznejJak zostać prawnikiem?

Jeśli ktoś myśli o zostaniu prawnikiem na poważnie, to przygotowania do tego zawodu powinien zacząć już w zasadzie w szkole średniej. Na Wydział Prawa i Administracji bardzo trudno się dostać i tylko o osoby z dużą determinacją i chęcią pracowania w tym zawodzie mają szansę zostać wpisanymi na listę studentów. Przygotowania są trudne z tego względu, że sam zawód do najprostszych i łatwych nie należy.

W pierwszej kolejności należy zdać maturę, uzyskując jak najlepsze oceny. Następnie trzeba zdać egzamin wewnętrzny na studia, który jest wyjątkowo trudny i wymaga ogromnego nakładu pracy. Zatem trzeba być przygotowanym na przeczytanie, zapamiętanie stosu książek i naprawdę dużej ilości nauki. Na koniec studiów należy obronić pracę magisterską, ale na tym edukacja prawnicza się nie kończy.

Konieczne jest odbycie stażu, czyli aplikacji prawniczej. Nabór odbywa się we wrześniu każdego roku i to jedyny czas, kiedy można starać się o przyjęcie. Aby je uzyskać trzeba przejść kolejny egzamin, którego zdanie oznacza wstęp na aplikację. Wcześniej należy złożyć stosowne dokumenty tj. wniosek o dopuszczenie do egzaminu, życiorys, trzy zdjęcia, kwestionariusz osobowy, oryginał lub odpis dyplomu ukończenia studiów oraz uiścić opłatę aplikacyjną. Kandydat musi odpowiedzieć na 150 pytań jednokrotnego wyboru, a warunkiem dostania się na aplikację jest uzyskanie minimum 100 punktów. Czas trwania egzaminu wynosi 4 godziny i obejmuje prawo karne, cywilne, konstytucyjne i wiele innych. Zatem zakres wiedzy musi być bardzo szeroki. Sama aplikacja trwa 3 lata.

Dopiero po pozytywnym odbyciu aplikacji uzyskuje się stosowne uprawnienia zezwalające na samodzielne realizowanie się w tym zawodzie.

kategoria: Prawo

komentarze

  • Pumpkin 2021-05-08

    Mamy w rodzinie prawników. Nie wszyscy jednak są mecenasami. Nie każdy się do tego nadaje. Moim zdaniem czasami nawet lepiej wybrać aplikację radcowską. No ale to społecznie chyba mniej poważany zawód. A szkoda. Są i absolwenci prawa, którzy żadnej aplikacji nie robią. Dla nich jest miejsce w korporacjach, prawda?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

prawo, przepisy, konstytucje