Kryptowaluty stają się w Polsce coraz popularniejsze. Ludzie chętnie interesują się kupnem wirtualnych walut, ich wymianą, dla niektórych jest to po prostu środek płatniczy. Coraz większe upowszechnienie kryptowalut wymusiło wprowadzenie odpowiednich przepisów, które regulują taką działalność. Jak do bitcoinów odnosi się prawo podatkowe w Polsce i na świecie?

Opodatkowanie kryptowalut w Polsce

W Polsce niedawno uregulowano prawo podatkowe dotyczące wirtualnych walut. Jeśli kupiłeś lub sprzedałeś kryptowaluty, zapłaciłeś nimi za jakiś towar lub usługę, musisz to rozliczyć. Podatek od bitcoina opisuje KantorBitcoin.pl, nowe regulacje dotyczą przychodów osiągniętych po 01.01.2019 r. Wydobywanie i obrót bitcoinami to w Polsce transakcje legalne, nie naruszają one prawa. Kryptowaluty nie mają jednak statusu waluty czy innego instrumentu finansowego. Wprowadzono natomiast stawkę podatku o wysokości 19%. Nie dotyczy ona jedynie wymiany jednej waluty wirtualnej na drugą. Podatek od bitcoinów i innych kryptowalut należy rozliczyć w PIT-38.

Monety bitcoin

Kryptowaluty w USA

Opodatkowanie kryptowalut zależy od prawodawstwa konkretnego kraju. Amerykańskie regulacje mogą nieco zniechęcać internautów do korzystania z walut wirtualnych. Wszystko dlatego, że opodatkowaniu podlega nawet najmniejsza transakcja. Są one traktowane jako zdarzenie podatkowe. Amerykańscy politycy pracują nad projektem ustawy, który ma na celu wprowadzenie konkretnej stawki, od której naliczany byłby podatek, chodzi o transakcje powyżej 200 dolarów.

Bitcoiny w Niemczech

Regulacje związane z kryptowalutami zmieniają się w zależności od państwa, dlatego warto na bieżąco je śledzić. W Niemczech bitcoiny uważane są za legalną walutę. Można więc z nich korzystać w transakcjach prywatnych. Co więcej, osoby, które posiadają wirtualne waluty przez co najmniej rok, są zwolnione od podatku. Jeśli natomiast kupiłeś kryptowalutę i sprzedałeś ją z zyskiem do 12 miesięcy, wówczas obowiązuje podatek od dochodów kapitałowych w wysokości 25%. Ponadto w Niemczech zwolnione od podatku są sprzedaże, które nie przekraczają 600 euro. Dotyczy to jednak osób prywatnych, a nie przedsiębiorstw.

Kryptowaluty na Białorusi

Na Białorusi obowiązuje ustawa, która weszła w życie w 2018 roku. Zgodnie z nią zalegalizowano kryptowaluty. Co więcej, zwolnione z opodatkowania są różnego rodzaju transakcje i obrót cyfrowymi aktywami. Handel wirtualnymi walutami lub ich wydobywanie jest na Białorusi traktowane jako inwestycja osobista. Ustawa, która przedstawia takie założenia, ma obowiązać co najmniej do 2023 r.

Waluty wirtualne w Szwajcarii

W Szwajcarii kryptowaluty są traktowane jak zwyczajne waluty. Osoby fizyczne, które zdecydowały się na zakup czy sprzedaż wirtualnych walut dla własnych korzyści, nie muszą płacić podatku. Z tego względu kraj ten określany jest często jako raj dla kryptowalut. Podobnie mówi się jeszcze o Portugalii, Singapurze, Malezji, Słowenii i Malcie.

kategoria: Finanse

komentarze

  • Trol 2022-02-26

    Nie miałam pojęcia, że wydobywanie i obrót bitcoinami to w Polsce to transakcje legalne. Sprytnie, że choć nie mają statusu waluty czy innego instrumentu finansowego, to nie przeszkadza to w pobieraniu podatku za nie. Śmiech na sali. Taki kraj…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

prawo, przepisy, konstytucje