Wynajmując mieszkanie lokatorom, jednocześnie podejmuje się pewne ryzyko związane z tym, że mogą oni przestać opłacać czynsz. Czy można taką osobę lub osoby wyrzucić z lokalu? Co mówi o tym prawo?

Czy można wyrzucić niepłacącego lokatora?

Wynajmując mieszkanie lokatorowi, nierzadko dochodzi do sytuacji, gdy ten z różnych przyczyn przestaje płacić czynsz. Każdemu mogą zdarzyć się opóźnienia, ale gdy sytuacja ta się powtarza, najmujący ma prawo do wypowiedzenia umowy i wezwanie do opuszczenia lokalu. Może i powinien to zrobić na piśmie, wraz z wyznaczeniem terminu wyprowadzki oraz czasu na spłatę zaległości. Na tym jednak się to kończy i nie da się zrobić nic więcej. Prawo gwarantuje ochronę dla lokatorów i wynajmujący nie ma prawa do wyrzucenia niepłacącego najemcy na bruk.

Co mówi prawo o ochronie lokatorów?

W mocy prawa obowiązuje ustawa o ochronie praw lokatorów, według której osoba wynajmująca nie ma prawa wyrzucić lokatora na bruk, nawet jeżeli ten nie płaci czynszu i jest po terminie wypowiedzenia. Niestety nic w tym względzie zrobić nie może i jedyną opcją jest pójście na drogę sądową. Konieczne będzie złożenie wniosku o eksmisję, co niestety i tak może potrwać. Załatwienie wszystkiego na drodze sądowej zajmuje zazwyczaj od kilku miesięcy nawet do 2 lat. Właściciel do tego czasu nie może zrobić absolutnie nic.

Czy meldunek lokatora ma znaczenie?

Z punktu widzenia prawa – nie. Niezależnie od tego czy lokator jest zameldowany, czy nie, właściciel mieszkania nie może go tak po prostu wyrzucić. Wszystko musi odbyć zgodnie z przepisami prawa, w innym przypadku to nie lokator, a właściciel będzie miał problemy.

Jak pozbyć się niechcianego lokatora?

Żeby pozbyć się niechcianego lokatora, właściciel musi postępować zgodnie z przepisami prawa i złożyć odpowiedni wniosek do sądu. Nawet gdy uzyska się prawomocny korzystny dla siebie wyrok, nie może tak po prostu wyrzucić człowieka na bruk. Potrzebne będzie złożenie pisma do komornika o ustanowienie klauzuli wykonalności. To także może niestety potrwać, a przez ten czas nie może wykonać żadnej innej czynności. Należy przy tym pamiętać, że w niektórych przypadkach nawet wówczas nie da się nic zrobić, ponieważ istnieje pewna grupa osób, które są szczególnie chronione przez prawo.

Kogo nie można eksmitować?

Nawet mając prawomocny wyrok sądu oraz nakaz eksmisji i wniosek złożony do komornika, nie ma się gwarancji szybkiego załatwienia sprawy. Jest tak, ponieważ prawo przewiduje ochronę szczególnej grupy osób, do których zaliczają się kobiety w ciąży, osoby małoletnie, ciężko chore, niepełnosprawne, a także te posiadające status bezrobotnego. W takich przypadkach nie ma możliwości przeprowadzenia eksmisji, dopóki nie przyzna się im lokalu zastępczego, zwanego też socjalnym. Oczywiście nie dotyczy to sytuacji, gdy sprawa dotyczy osób używających przemocy i oskarżonych o uciążliwe i utrudniające życie innym zachowania.

Category: Pomoc prawna

Comments

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    prawo, przepisy, konstytucje