Fotowoltaika, panele słoneczne i inne źródła energii odnawialnej to skuteczne metody pozyskiwania prądu. Dzisiaj coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie instalacji, jednak są to spore koszty. Na szczęście istnieje wiele dotacji, w których mogą skorzystać zarówno firmy, jak i osoby prywatne. Skąd i gdzie pozyskiwać finansowanie fotowoltaiki?

Skąd wziąć dofinansowanie fotowoltaiki?

Od jakiegoś czasu, dofinansowanie OZE jest przyznawane w formie różnych dopłat. Są to głównie środki z Unii Europejskiej, w ramach których możemy pozyskać fundusze z kilku programów. Dotacje unijne na fotowoltaikę wymienia sigmapolska.pl, firma zajmująca się instalacją fotowoltaiczną dla klientów biznesowych, a także budową farm fotowoltaicznych.

Regulacje, dotyczące fotowoltaiki zmieniają się z roku na rok. Pieniądze na fotowoltaikę możemy uzyskać zarówno w ramach programów unijnych, jak i państwowych. Pula pieniędzy jest ograniczona, jednak nadal w samym programie „Mój Prąd” dotacje może otrzymać nawet 20 tysięcy osób. W ostatnim roku pieniądze wyczerpały się dość szybko, dlatego obecnie finanse na jedną osobę zostały zmniejszone – nadal jednak pomoc jest znacząca.

Programy na dofinansowanie fotowoltaiki

Istnieje kilka programów na dofinansowanie fotowoltaiki, a jednym z nich jest cieszący się sporą popularnością, wspomniany już „Mój prąd”, którego zakończenie w wersji 3.0 zaplanowane jest pod koniec grudnia 2021. Na ten moment kwota dofinansowania fotowoltaiki wynosi 3000 złotych. Program obejmuje tylko mikro instalacje fotowoltaiczne, natomiast najprawdopodobniej w przyszłorocznej wersji programu („Mój Prąd 4.0) pojawi się opcja dofinansowania pozostałych elementów związanych z instalacją fotowoltaiki.

Kolejnym programem pozwalającym na finansowanie instalacji jest ulga termomodernizacyjna, która pozwala odliczyć wydaną na fotowoltaikę kwotę w zeznaniu podatkowym. Wysokość ulgi nie może jednak przekroczyć 53 000 złotych.

Wśród wartych wymienienia programów funkcjonuje także „Agroenergia” – dofinansowanie dla rolników, czy program „Czyste Powietrze”, który przeznaczony jest dla osób najniżej zarabiających i ma formę pożyczki. Dla firm dostępy jest natomiast program „Energia Plus”.

Czy fotowoltaika jest opłacalna?

Instalacja fotowoltaiki faktycznie może sporo kosztować, a dotacje nie zawsze pokrywają 100 procent kosztów związanych z przedsięwzięciem. Warto jednak mieć świadomość, że fotowoltaika to bezpłatne źródło energii, które generuje prąd nawet przy pochmurnej pogodzie – choć w istocie jest go wtedy dużo mniej. Jednak dzięki specjalnej instalacji, energia nagromadzona w kolektorze podczas słonecznych dni może być wykorzystywana w dniach, kiedy słońca jest jak na lekarstwo.
Sam koszt instalacji fotowoltaiki, jeśli nie bierzemy pod uwagę dotacji, zwraca się średnio po 8-9 latach, jednak wszystko zależy od rodzaju fotowoltaiki (może to nastąpić szybciej). Co ciekawe, wszelkie nadwyżki prądu można sprzedawać do sieci energetycznej, co sprawia, że fotowoltaika staje się jeszcze bardziej opłacalna.

kategoria: Finanse

komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

prawo, przepisy, konstytucje