Fotowoltaika, panele słoneczne i inne źródła energii odnawialnej to skuteczne metody pozyskiwania prądu. Dzisiaj coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie instalacji, jednak są to spore koszty. Na szczęście istnieje wiele dotacji, w których mogą skorzystać zarówno firmy, jak i osoby prywatne. Skąd i gdzie pozyskiwać finansowanie fotowoltaiki?
- Skąd wziąć dofinansowanie fotowoltaiki?
- Programy na dofinansowanie fotowoltaiki
- Czy fotowoltaika jest opłacalna?
Skąd wziąć dofinansowanie fotowoltaiki?
Od jakiegoś czasu, dofinansowanie OZE jest przyznawane w formie różnych dopłat. Są to głównie środki z Unii Europejskiej, w ramach których możemy pozyskać fundusze z kilku programów. Dotacje unijne na fotowoltaikę wymienia sigmapolska.pl, firma zajmująca się instalacją fotowoltaiczną dla klientów biznesowych, a także budową farm fotowoltaicznych.
Regulacje, dotyczące fotowoltaiki zmieniają się z roku na rok. Pieniądze na fotowoltaikę możemy uzyskać zarówno w ramach programów unijnych, jak i państwowych. Pula pieniędzy jest ograniczona, jednak nadal w samym programie „Mój Prąd” dotacje może otrzymać nawet 20 tysięcy osób. W ostatnim roku pieniądze wyczerpały się dość szybko, dlatego obecnie finanse na jedną osobę zostały zmniejszone – nadal jednak pomoc jest znacząca.
Programy na dofinansowanie fotowoltaiki
Istnieje kilka programów na dofinansowanie fotowoltaiki, a jednym z nich jest cieszący się sporą popularnością, wspomniany już „Mój prąd”, którego zakończenie w wersji 3.0 zaplanowane jest pod koniec grudnia 2021. Na ten moment kwota dofinansowania fotowoltaiki wynosi 3000 złotych. Program obejmuje tylko mikro instalacje fotowoltaiczne, natomiast najprawdopodobniej w przyszłorocznej wersji programu („Mój Prąd 4.0) pojawi się opcja dofinansowania pozostałych elementów związanych z instalacją fotowoltaiki.
Kolejnym programem pozwalającym na finansowanie instalacji jest ulga termomodernizacyjna, która pozwala odliczyć wydaną na fotowoltaikę kwotę w zeznaniu podatkowym. Wysokość ulgi nie może jednak przekroczyć 53 000 złotych.
Wśród wartych wymienienia programów funkcjonuje także „Agroenergia” – dofinansowanie dla rolników, czy program „Czyste Powietrze”, który przeznaczony jest dla osób najniżej zarabiających i ma formę pożyczki. Dla firm dostępy jest natomiast program „Energia Plus”.
Czy fotowoltaika jest opłacalna?
Instalacja fotowoltaiki faktycznie może sporo kosztować, a dotacje nie zawsze pokrywają 100 procent kosztów związanych z przedsięwzięciem. Warto jednak mieć świadomość, że fotowoltaika to bezpłatne źródło energii, które generuje prąd nawet przy pochmurnej pogodzie – choć w istocie jest go wtedy dużo mniej. Jednak dzięki specjalnej instalacji, energia nagromadzona w kolektorze podczas słonecznych dni może być wykorzystywana w dniach, kiedy słońca jest jak na lekarstwo.
Sam koszt instalacji fotowoltaiki, jeśli nie bierzemy pod uwagę dotacji, zwraca się średnio po 8-9 latach, jednak wszystko zależy od rodzaju fotowoltaiki (może to nastąpić szybciej). Co ciekawe, wszelkie nadwyżki prądu można sprzedawać do sieci energetycznej, co sprawia, że fotowoltaika staje się jeszcze bardziej opłacalna.
komentarze
najlepiej szukać dotacji związanych z fotowoltaiką, proste