Obecnie coraz więcej osób decyduje się na odfrankowanie kredytu, potrzebne jest do tego postępowanie sądowe, na szczęście kredytobiorców – coraz więcej spraw prowadzonych przez kancelarie wygrywa.

Gdzie szukać pomocy przy kredycie frankowym?

W pierwszej kolejności można zgłosić się do Stowarzyszenia Frankowiczów, gdzie oferowane są darmowe porady prawne. Prawnik może zaznajomić się z twoją sytuacją kredytową i zaoferować swoją pomoc. Jednak lepiej jest od razu poszukać doświadczonej kancelarii adwokackiej, która specjalizuje się w zobowiązaniach finansowych w innej walucie, ponieważ prowadzenie takiej sprawy może być bardzo trudne. Pomoc frankowiczom oferuje www.kancelariakredytobiorcy.pl, przeanalizują oni twoją umowę kredytową, ocenią czy masz podstawy do złożenia pozwu lub poprowadzą twoją sprawę w sądzie.

Czy warto korzystać z pomocy prawnika przy kredycie frankowym?

Dużo bezpieczniejszą opcją jest zatrudnienie prawnika, dzięki temu możesz zminimalizować ryzyko przegrania z bankiem procesu sądowego. Mimo że obecnie, coraz więcej procesów sądowych o odfrankowanie kredytów jest rozpatrywane na korzyść kredytobiorcy, to nie można być stuprocentowo pewnym, że tak będzie też w twoim przypadku. Drugą kwestią jest to, że wiele sukcesów frankowiczów to właśnie zasługa kancelarii adwokackich, które się w tym specjalizują. Często pomoc prawna to jedyny sposób na to, by unieważnić umowę frankową lub odwalutowanie kredytu.

Jak długo trwa proces frankowy?

Niestety sprawy sądowe w sprawie kredytów frankowych mogą trwać nawet kilka lat, zwykle od dwóch do pięciu. W tym czasie dłużnik musi pojawić się na przynajmniej jednym posiedzeniu, by móc złożyć wyjaśnienia w sprawie umowy o kredyt walutowy. Po złożeniu zeznań kredytobiorcę może już reprezentować prawnik. Jeśli myślisz nad pozwaniem banku w sprawie kredytu CHF, lepiej działaj szybko, ponieważ niektóre sprawy sądowe mogą ulec przedawnieniu.

Czy sprawę o kredyt frankowy można przegrać?

Według statystyk frankowicze wygrywają prawie 95% rozpraw w pierwszej instancji. Jednak w dalszym ciągu należy pamiętać, że istnieją pewne czynniki, które zmniejszają szansę na wygranie, to:

  • brak statusu konsumenta,
  • kredyt na mieszkanie, które aktualnie jest wynajmowane,
  • zapisy w umowie frankowej, które wynegocjował kredytobiorca,
  • kredytobiorca ma zaawansowaną wiedzę z dziedziny ekonomii.

Ustawa dla Frankowiczów – kto może skorzystać?

Według ustawy frankowej, która weszła w życie 4 lipca 2019 roku, ma ona pomóc frankowiczom w spłacie swoich długów. Kto może z niej skorzystać? Niestety niewiele osób. Z pomocy mogą skorzystać tylko osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny oraz spełniają szereg innych warunków jak:

  • status osoby bezrobotnej,
  • wskaźnik RdD przekracza 50%,
  • miesięczny dochód, pomniejszony o ratę kredytu, nie może przekraczać 1402 zł na osobę w jednoosobowym gospodarstwie, a 1056 zł w przypadku wieloosobowego gospodarstwa domowego.

Jeśli zależy ci na unieważnieniu kredytu frankowego, lepiej działać szybko i złożyć pozew jak najszybciej. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że pozwów będzie tylko więcej, ponieważ Szwajcaria podnosi swoje stopy procentowe, a to może przedłużyć proces sądowy.

komentarze

  • Szkoda czasu 2022-08-23

    Ja nie wiem, myślę czy nie iść na ugodę, tyle lat walk w sądzie, aż się człowiekowi odechciewa.

  • Kinia 2022-09-14

    Sądzenie się z bankiem to kawał czasu może zająć, szkoda nerwów, juz lepiej pójść na ugodę moim zdaniem…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

prawo, przepisy, konstytucje