Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na pracę w Niemczech. Skuszeni perspektywami otwierają działalności za granicą, nie jest to jednak takie proste. Niemieckie prawo bywa bardziej skomplikowane. O czym warto wiedzieć, prowadząc polską firmę w Niemczech?
Czym jest Gewerbe?
Polacy, zaczynając pracę w Niemczech, często otwierają “Gewerbe”, czyli jednoosobową działalność gospodarczą. Firmy związane z przemysłem, wytwórstwem, handlem czy świadczeniem wszelakich usług mają obowiązek rejestru działalności gospodarczej. Polacy często decydują się na rejestrację działalności, ponieważ Gewerbe gwarantuje wyższy dochód netto, ponadto Gewerbe nie nakazuje zameldowania w Niemczech, dzięki czemu firmę można prowadzić nawet z Polski.
Jak zarejestrować Gewerbe?
Żeby założyć jednoosobową działalność gospodarczą, należy zarejestrować firmę w niemieckim rejestrze działalności gospodarczej, dzięki temu będzie można uzyskać numer podatkowy w niemieckim urzędzie skarbowym.
Wnioski o założenie firmy należy kierować do poszczególnych Urzędów Skarbowych, jeśli:
- nazwa spółki, nazwisko przedsiębiorcy zaczyna się na a, b, c, d, e, f, g to wniosek składa w Urzędzie Skarbowym w Hameln,
- nazwa spółki, nazwisko przedsiębiorcy zaczyna się na h, i, j, k, l wniosek należy złożyć w Urzędzie Skarbowym w Oranienburg,
- nazwa spółki, nazwisko przedsiębiorcy zaczyna się na m, n, o, p, r, wniosek składa się w Urzędzie Skarbowym w Cottbus,
- nazwa spółki, nazwisko przedsiębiorcy zaczyna się na s, t, u, w, x, y, z, wniosek kieruje się do Urzędu Skarbowego w Nördlingen.
Gewerbe może okazać się skomplikowanym procesem, szczególnie dla Polaków, którzy nie umieją tak dobrze języka niemieckiego, dlatego do prowadzenia firmy trzeba się dobrze przygotować. Pomocne mogą okazać się porady kancelarii Bartmanlegalupdates o prowadzeniu działalności w Niemczech.
Prowadzenie polskiej firmy na terenie Niemiec
Nie wszyscy jednak decydują się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej w Niemczech, niektórzy wolą prowadzić działalność w Polsce, a większość usług wykonywać na terenie Niemiec. Osoba zatrudniona ma możliwość czasowego oddelegowania się do innego kraju, należy jednak spełnić kilka warunków:
- większość działalności przedsiębiorstwa musi odbywać się w Polsce, musi znaleźć się tu biuro, tu muszą być płacone podatki, obrót w Polsce musi wynosić 25% obrotu firmy,
- działalność w Polsce musi trwać dłużej niż 2 miesiące,
- firma musi udowodnić, że w Niemczech będzie wykonywać usługi o podobnym charakterze,
- czas delegacji nie może przekraczać 24 miesięcy, jednak nowa umowa z innym kontrahentem sprawia, że czas jest naliczany od nowa.
Jeśli po zakończonej umowie wrócimy do Polski, przed ponownym wyjazdem, należy zrobić 2-miesięczną przerwę. Do prowadzenia działalności w Niemczech, płacąc składki w Polsce, potrzebne jest zaświadczenie A1, wniosek o A1 składa się w ZUS-ie w formularzu US-1.
komentarze
To oddelegowanie do pracy w innym kraju to chyba czesty model pracy za granicą, polacy to lubią kombinować…. xD
W Polsce już nie można prowadzić opłacalnej działalnośći? Gewerbe, delegowanie pracownika, wszystko, byleby uciec od dawania umowy o pracę… A później zdziwienie bo nie ma pracowników