Kolekcjonerzy, posiadacze samochodów zabytkowych wiedzą, że zakup oldtimera to inwestycja w pasję i legendę. Auto zabytkowe to pojazd z duszą, to fragment motoryzacyjnej historii. Inwestując w samochód zabytkowy, trzeba wiedzieć jakich formalności należy dopełnić. Co zrobić, aby zarejestrować oldtimera?

auto zabytkowe

Jak kupować auta zabytkowe?

Fani dawnej motoryzacji wiedzą, że zakup oldtimera to wyzwanie, które wymaga znajomości rynku oraz przepisów jazdy samochodem zabytkowym. Za pojazd zabytkowy uznajemy taki, który został wpisany do rejestru zabytków ruchomych lub figuruje w wojewódzkiej ewidencji zabytków. Tzw. oldtimer to również samochód, który został wpisany do inwentarza muzealiów.

Planując zakup pojazdu starej daty, trzeba pamiętać, że to inwestycja w ducha czasu, dlatego dobrze śledzić wydarzenia związane z zabytkową motoryzacją, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Warto odwiedzać targi i wystawy samochodów zabytkowych, na których można zobaczyć ekskluzywne eksponaty osadzone w pięknej aranżacji. Zabytkowych pojazdów możemy szukać również w sieci, gdzie znajdziemy bogatą ofertę ekskluzywnych starych modeli. Do spełnienia marzeń o wyśnionym klasyku potrzebna jest specjalistyczna wiedza, dlatego oldtimery warto sprowadzać korzystając z pomocy fachowców (richtermotors.com), którzy znają tendencje panujące w tej branży.

Co zrobić, aby zarejestrować auto zabytkowe?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami samochód lub motocykl można zarejestrować jako zabytkowy, kiedy minęło co najmniej 25 lat od daty jego produkcji. Warunkiem jest również upływ co najmniej 15 lat od chwili wypuszczenia na rynek ostatniego modelu. Wyjątki dotyczą m.in. samochodów oryginalnych, które rzadko występują i mają unikalne rozwiązania konstrukcyjne lub pojazdów związanych z ważnym wydarzeniem historycznym.

oldtimer

Decyzję o uznaniu auta za zabytkowe podejmuje konserwator zabytków na wniosek uprawnionego rzeczoznawcy. Podczas rejestracji oldtimera należy okazać dokument potwierdzający jego własność np. umowę kupna sprzedaży, fakturę, postanowienie sądu. Ubiegając się o rejestrację auta zabytkowego na żółtych tablicach, właściciel pojazdu lub rzeczoznawca samochodowy musi sporządzić tzw. białą kartę. To dokument zawierający opis historii pojazdu. Kartę wraz z wnioskiem o wpisanie pojazdu do wojewódzkiej kartoteki ewidencji pojazdów należy złożyć w siedzibie WKZ. Po otrzymaniu stosownej decyzji trzeba wykonać badanie techniczne.

Jakie opłaty za rejestrację oldtimera?

Rejestracja zabytkowego auta jest sporo droższa niż zwykłego pojazdu. Sporządzenie karty ewidencyjnej, badania techniczne wykonane przez rzeczoznawcę, wpis do ewidencji zabytków to tylko część wydatków. Z uwagi na szereg dodatkowych czynności, większą ilość dokumentów koszt rejestracji oldtimera wynosi około 1 300 zł.

kategoria: Prawo

komentarze

  • Marcel 2022-02-14

    Mam plan kupić olditmera, ale jak jak widzę ile zachodu z dokumentami i rejestracją to powiem szczerze, że lekko mi się odechciewa…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

prawo, przepisy, konstytucje