informacja: domena WiosnaBiedronia.pl na sprzedaż:  https://www.aftermarket.pl/domena/wiosnabiedronia.pl/

Wiosna, a dokładnie Wiosna Roberta Biedronia to polska centrolewicowa partia polityczna, która początkowo została zarejestrowana pod nazwą Kocham Polskę. Miało to miejsce 29 czerwca 2018 roku, jednak podczas konwentu założycielskiego, który odbył się 2 lutego 2019, partia przyjęła nazwę „Wiosna”. Przewodniczył jej Robert Biedroń, polski polityk i samorządowiec. Co warto wiedzieć o samej partii oraz jej założycielu?

Robert Biedroń – historia polityka

Robert Biedroń urodził się 13 kwietnia 1976 roku w Rymanowie, a wychowywał się w Krośnie. Ukończył studia politologiczne, a w 1998 roku zapisał się do Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej, co doprowadziło go do tego, że został działaczem Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Tytuł magistra obronił w 2003 roku, ponadto jest Został absolwentem Szkoły Liderów Politycznych i Społecznych oraz Szkoły Praw Człowieka przy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Założyciel Wiosny angażował się przez wiele lat w działalność kilkunastu organizacji praw człowieka nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Istotną kwestię stanowi również jego działalność związana z równouprawnieniem społeczności LGBT, gdyż sam oficjalnie deklaruje, że jest homoseksualistą. Jest założycielem organizacji pozarządowej Kampania Przecie Homofobii. W 3013 roku został posłem partii Twój Ruch, a jego mandat wygasł w 2014 roku w związku z objęciem przez niego urzędu prezydenta miasta Słupska.

Losy partii Wiosna Roberta Biedronia

Podstawą do utworzenia partii Wiosna był cykl 40 spotkań pt. „Burza Mózgów”, w ramach których odbywały się dyskusje przy udziale mieszkańców różnych polskich miast. Miały one na celu wyłonienie postulatów, stanowiących elementy późniejszego programu partii. 3 lutego 2019 roku na Hali Torwar w Warszawie odbyła się oficjalna prezentacja partii „Wiosna”, której program zawierał m.in. postulaty dotyczące ograniczenie roli Kościoła katolickiego w polityce Polski oraz większy rozdział państwa od Kościoła, legalizację małżeństw jednopłciowych, a także liberalizację prawa aborcyjnego. Po wielu zawirowaniach partia rozwiązała się ostatecznie 11 czerwca 2021 roku, a część działaczy dołączyło do Nowej Lewicy, którą tworzą obecnie wraz z członkami partii SLD.

Kontrowersje związane z partią Wiosna

Choć partia Roberta Biedronia nie działała zbyt długo, to wokół niej zdążyło narosnąć wiele wątpliwości, a nawet kontrowersji. Od samego początku, a więc od dnia oficjalnej prezentacji partii, wątpliwości budziły kwestie finansowania ugrupowania. Kolejną sprawą, która wzbudziła podejrzliwość, było to, że Robert Biedroń był brany pod uwagę w sondażach jeszcze wtedy, gdy nie istniała Wiosna. Duże oburzenie wywołała również decyzja o przyjęciu przez Roberta Biedronia mandatu europosła, gdyż przed wyborami deklarował, że go nie przyjmie lub zrzeknie się go. Jego kandydatura miała rzekomo zwiększyć szanse na osiągnięcie przez jego partię zadowalającego wyniku w wyborach zbliżających się wyborach parlamentarnych. Wiele działań Roberta Biedronia spotykało się z krytyką także ze strony działaczy partii Wiosna, którzy finalnie opuścili szeregi ugrupowania.

kategoria: Polityka, Prawo

komentarze

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

    prawo, przepisy, konstytucje