Polityka to temat, który dotyka każdego z nas. Bez znaczenia, czy jest on dla nas interesujący, czy nie, warto wiedzieć, co dzieje się w tym świecie i jakie są programy poszczególnych partii. Poniżej znaleźć można najważniejsze informacje związane z Prawem i Sprawiedliwością.

Co warto wiedzieć o partii PiS?

Pełna nazwa partii PiS to Prawo i Sprawiedliwość. Jest to w pełni polska dobrowolna organizacja społeczna, która ma określony program polityczny. Aktualnie w Polsce panuje drugi rząd Mateusza Morawieckiego, czyli polityka partii PiS. Prawo i Sprawiedliwość zostało założone na kongresie 29 maja 2001 roku przez braci Lecha i Jarosława Kaczyńskich, jego rejestracja sądowa miała miejsce 13 czerwca 2001 roku. Po raz pierwszy PiS uczestniczyło w sprawowaniu władzy w latach 2005–2007, tworząc rząd Kazimierza Marcinkiewicza i rząd Jarosława Kaczyńskiego. Co ciekawe, w dwóch wyborach pod rząd Prezydentami Rzeczypospolitej Polskiej zostali kandydaci wystawieni przez PiS  — rządzą oni od 2005 roku.

Ideologia polityczna i poglądy partii PiS

Biorąc pod uwagę poglądy polityczne polityków PiS, można uznać, że najbliżej jest im do narodowego konserwatyzmu, prawicowego populizmu i eurosceptycyzmu. Co to oznacza? Polityka Prawa i Sprawiedliwości nastawiona jest na promowanie narodowych wartości oraz podtrzymywanie kulturowej i etnicznej odrębności Polaków. Oprócz tożsamości narodowej niezwykle ważne są tradycyjne wartości, w tym religia oraz rodzina. Głoszona jest potrzeba ustanowienia i utrzymania hierarchicznego ładu społecznego, akceptowane są nierówności społeczne, a partia w swoich postulatach i działania odnosi do „woli ludu”. W kwestii eurosceptycyzmu warto podkreślić, że członkowie partii od początku opowiadają się za członkostwem Polski w Unii Europejskiej i popiera działanie jej struktur, jednak uważają, że powinna być ona zreformowana.

W kwestii poglądów gospodarczych stawia się na solidaryzm i interwencjonizm, co oznacza, że istnieje naturalna wspólnota interesów różnych grup i warstw społecznych w państwie oraz zachodzi konieczność bezpośrednich interwencji rządu w rynek.

Jaki jest program PiS — Program Polskiego Ładu?

Polski Ład zaczął obowiązywać od początku 2022 roku. Jego celem jest dostosowanie obowiązujących realiów do postcovidowej rzeczywiści. Skupiono się w nim na najważniejszych obszarach życia Polaków. Warto wyróżnić takie punkty z programu jak:

 • Plan na zdrowie, którego celem jest osiągnięcie 7% średniej wydatków na zdrowie w relacji do PKB w ciągu 6 lat,
 • podniesienie kwoty wolnej od podatku dla wszystkich pracujących Polaków do 30.000 zł,
 • 500 tys. nowych miejsc pracy,
 • mieszkanie bez wkładu własnego,
 • radykalne uproszczenia dla rolników,
 • nowa jednostka systemu oświaty, wspomagająca rozwój dzieci, osób uczących się oraz rodzin oczekujących lub wychowujących dzieci (Centrum Dziecka i Rodziny),
 • szerokie wsparcie dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw dopasowane do ich potrzeb,
 • transformacja energetyczna,
 • pionierski projekt Satelitarny System Obserwacji Ziemi, dzięki któremu Polska znajdzie się w gronie państw z samodzielnym potencjałem satelitarnym,
 • emerytury bez podatku do 2.500 zł i inne udogodnienia dla seniorów,
 • zmiany w opodatkowaniu małżonków i nowa ulga dla rodzin 4+,
 • nowe ulgi w zeznaniu rocznym,
 • likwidacja karty podatkowej.

Polski Ład 2.0.

Warto podkreślić, że od lipca obowiązuje kolejna wersja Polskiego Ładu, tzw. Polski Ład 2.0. Najważniejsze zmiany, jakie w nim wprowadzono, dotyczą takich obszarów, jak: wysokość i sposób wyliczania składki zdrowotnej, opodatkowanie skalą podatkową, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych i podatkiem liniowym, naliczanie wynagrodzeń pracowników, obowiązkowy JPK PKPiR i JPK_EWP oraz ewidencja środków trwałych i WNiP, grupa VAT została wprowadzona jako nowy podatnik VAT.

kategoria: Polityka, Prawo

komentarze

 • Vox 2022-07-25

  O partii PiS to trzeba wiedzieć tyle: nie głosować na nią w następnych wyborach i tyle, ja już w żadne ich plany ładowe nie wierzę

 • Margaret 2022-09-01

  Podziwiam, że udało się bez komentarza, tak jak obiecano w tytule. A zdanie każdy sam sobie może wyrobić własne… Takie niezależne źródła bardzo w tym pomagają 🙂

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

prawo, przepisy, konstytucje