Adwokat rodzinny to specjalista, który zajmuje się wąską dziedziną prawa rodzinnego i opiekuńczego. Z jego usług najczęściej korzystają osoby, które chcą się rozwieść, złożyć pozew o separację, podzielić wspólny majątek czy ustalić władzę rodzicielską. W czym jeszcze może pomóc adwokat rodzinny? Kiedy warto skorzystać z jego usług?

Adwokat rodzinny a rozwód, separacja

Rozwód to dla wielu osób stresujące przeżycie, zwłaszcza kiedy nie przebiega on ugodowo. Gdy w grę wchodzi orzekanie o winie którejś ze stron, wtedy warto skorzystać z pomocy specjalisty. Adwokat pomoże przygotować pozew o rozwód, wyjaśni etapy postępowania rozwodowego, będzie mógł negocjować z małżonkiem. Jak wynika ze strony kancelarii adwokatrodzinny.wroclaw.pl, specjalista może też reprezentować klienta przed sądem w sprawie o rozwód.

Adwokat rodzinny zajmuje się także tematyką separacji. Podpowie, jak napisać pozew o separację czy pisma procesowe, wskaże jak się przygotować, na życzenie klienta możliwe są też negocjacje i reprezentowanie przed sądem, podobnie jak w przypadku rozwodu.

Dłonie, biurko, książki

Adwokat rodzinny a podział majątku

Adwokat rodzinny służy pomocą również przy podziale majątku wspólnego. Wiele osób chce w takiej sytuacji uzyskać korzystne dla siebie rozwiązanie. Specjalista wskaże, jak można to zrobić od strony formalnej. Wesprze w przygotowaniu wniosku o podział majątku i pism procesowych. Warto skorzystać z takiej profesjonalnej pomocy, jeżeli wiadomo, że taka sprawa może nie skończyć się ugodowo. Lepiej mieć przy sobie kogoś doświadczonego i obeznanego w prawie podczas sprawy sądowej. To pozwoli na szybkie, przemyślane i korzystne dla klienta reakcje.

Adwokat rodzinny a alimenty

Z pomocy adwokata rodzinnego można skorzystać w przypadku alimentów. Dotyczy to zarówno ich ustalenia, jak i obniżenia czy wygaśnięcia. Specjalista może sporządzić wnioski i pisma procesowe. Dzięki temu klient zyskuje pewność, że dokumenty te będą dobrze przygotowane pod względem prawnym i formalnym. Adwokat służy też pomocą przy zabezpieczeniu alimentów na czas procesu, może również reprezentować klienta w sądzie, negocjować wysokość alimentów z drugą stroną.

Czym jeszcze zajmuje się adwokat rodzinny?

Adwokat rodzinny to nie tylko rozwody, separacje, podziały majątku i alimenty. Specjaliści ci mają znacznie szerszy zakres usług. Można do nich zwrócić się w przypadku chęci ograniczenia, zawieszenia lub pozbawienia władzy rodzicielskiej. Takie sprawy mogą być trudne dla wielu klientów, to często stresujące przeżycie. Reprezentowanie przed sądem, prowadzenie negocjacji, przygotowanie pism mogą w znaczny sposób odciążyć osobę zainteresowaną.

Ponadto adwokat rodzinny świadczy usługi dotyczące ustalenia, zmiany lub ograniczenia kontaktów z dzieckiem. Decydując się na fachową pomoc w tym przypadku, można liczyć na korzystne uregulowanie spotkań z dzieckiem.

Oprócz tego adwokat rodzinny zajmuje się także sprawami dotyczącymi ustalenia, zaprzeczenia lub uznania ojcostwa. Pomoc specjalisty jest często niezbędna również w sytuacji uprowadzenia dziecka, kiedy w grę zazwyczaj wchodzi podejrzenie popełnienia przestępstwa.

kategoria: Pomoc prawna, Prawo

komentarze

  • Ula 2022-01-18

    Dobrze, że jest taki zawód, dzięki niemu unikamy wielu rodzinnych tragedii, bo spory śród najbliższych zawsze są najbrutalniejsze i w wielu przypadkach nie sposób rozwiązać je miedzy sobą, a adwokatowi trzeba zaufać, jako temu „mądrzejszemu”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

prawo, przepisy, konstytucje