W życiu wielu z nas zdarzają się sytuacje, kiedy potrzebujemy fachowej pomocy prawnej. Jednak często rezygnujemy z takiej opcji, kierując się myśleniem, o wysokich kosztach takiej usługi. Czy porady prawne rzeczywiście są takie drogie, jak się powszechnie uważa? Na to pytanie, odpowiadamy poniżej.

Porada prawna – co wpływa na koszty?

Wiele osób spotyka się z różnymi zagadnieniami, czy nieścisłościami prawnym, do których zrozumienia potrzebuje fachowej porady. Przyjęło się, że takie porady są kosztownym wydatkiem. Jednak, jak się okazuje w praktyce, niekoniecznie. Na cenę liczoną za taką usługę ma wpływ wiele czynników. Każda kancelaria prawnicza, udzielająca również porad prawnych, ma swój wewnętrzny cennik. Czasem jednak odchodzą od sztywno przyjętych opłat i w zależności od rodzaju sprawy, sporządzają odrębną wycenę. Wpływ na nią ma skala trudność i stopień skomplikowania. Im trudniejsza i bardziej zawiła, tym więcej nakładu pracy wymaga, a co za tym idzie, rosną koszty.

Inną sprawą jest dziedzina prawna, której sprawa dotyczy. Najwięcej spraw, których dotyczą porady, znajdują się w obrębie prawa cywilnego. Dlatego też w tym zakresie, rozbieżność cenowa w kancelariach jest bardzo duża.

Również miejscowość ma tu ogromne znaczenie. W dużych miastach, koszty takich porad są znacznie wyższe, niż w mniejszych miejscowościach. Wszystko zależy od wybranej kancelarii.

Zatem ceny za tego typu usługę prawną można przedstawić w następujący sposób:

  • za udzielenie porady prawnej kancelaria prawna może zażyczyć sobie od 100 do 400 zł,
  • za sporządzenie umowy lub pisma urzędowego, prawnik może wziąć od 200 do 600 zł.

Są to ceny orientacyjne, które jak wspomniano, są ruchome i w zależności od kancelarii oraz charakteru sprawy, mogą być niższe lub jeszcze wyższe.

Istnieje również możliwość skorzystania z porady prawnej bezpłatnie. Z takiej opcji można skorzystać w powiatach, jednak trzeba spełnić pewne wymogi. Na darmową poradę prawną mogą liczyć osoby do 26 roku życia oraz powyżej 65, jak również osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny, weterani, osoby zagrożone lub poszkodowane w wyniku katastrofy naturalnej czy korzystające z pomocy społecznej.

Złota waga

Internetowe konsultacje

Aby móc skorzystać z internetowej porady prawnej, nie trzeba wcześniej odwiedzać konkretnej kancelarii. Niektóre z nich świadczą usługi również online. Jest to bardzo wygodna opcja dla tych osób, które w swoim najbliższym sąsiedztwie nie mają żadnej kancelarii prawnej lub z jakichś względów nie mogą wyjść z domu. Aby skorzystać z porady tego typu, trzeba skontaktować się z kancelarią, która takie usługi oferuje i przesłać zapytanie przez podaną przez nią stronę internetową. Po jakimś czasie otrzymamy wiadomość z informacją o opłacie za poradę, którą otrzymamy dopiero po uiszczeniu wyznaczonej kwoty. Poradę otrzymamy na podany przez nas adres mailowy.

Koszty porady internetowej są bardzo zbliżony do tych, udzielanych stacjonarnie. Czasami mogą być trochę wyższe, ponieważ wycena jest w tym przypadku indywidualna. Niekiedy otrzymuje się poradę bez żadnych opłat.

kategoria: Finanse

komentarze

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

    prawo, przepisy, konstytucje